Planeerimiskonverentsi Ida-Virumaa rohepöörde sessiooni põhisõnumid

Rohepööre planeerimiskonverents 2020

5. novembri Tartu Planeerimiskonverentsil toimus ESPONI sessioon „Rohepööre – Ida-Virumaa tööstusalade ja energiasektori tulevikustsenaariumid. Esinesid Antti Roose (Tartu Regiooni Energiaagentuur, Madis Vasser (Eesti Roheline Liikumine), Margit Keller (Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste instituut ja Teet Kuusmik (SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus).

Taust. Ida-Virumaa on tööstusajastu lõvi, keda nüüd vastavalt Euroopa roheleppega seatud eesmärkidele rohetehnoloogia teele püütakse suunata. Kliimaneutraalsuse poole liikumiseks tuleb sealne süsinikumahukas majandus ümber korraldada ning leida asemele uued puhtamad majandusharud. Ida-Virumaa tööstusel on suur negatiivne keskkonnamõju aga ka oluline roll tööhõives. Käesoleval hetkel on käima lükatud õiglase ülemineku protsess. Õiglast üleminekut rahastatakse Euroopa Komisjoni õiglase ülemineku mehhanismi läbi ning selle põhimõte on, et kuigi üleminek kliimaneutraalsusele muudab olulisel määral tööstuse ja energeetika sektoreid, ei tohi nende sektorite töötajaid ning kohalikku arengut kõrvale jätta. Õiglane üleminek eeldab tööstusrevolutsioonilisi ümberkorraldusi Ida-Virumaa majanduses ning annab tublisti tööd neile, kes tegelevad ruumilise ja strateegilise planeerimisega.

Sessiooni põhisõnumid ja soovitused õiglase ülemineku planeerimiseks:

  1. Õiglane üleminek ei saa aga tulla väljastpoolt. Õiglane saab üleminek olla vaid siis, kui selles räägivad kaasa kohalikud elanikud, omavalitsused ja piirkonna ettevõtjad. Sobivad lahendused on need, mis sobivad kohalikele endile ja on nende poolt ka toetatud. Olemas on mitmeid häid näiteid, kus kohalike omavalitsuste ja ettevõtjate koostöös on edukaid projekte ellu viidud.
  2. Kohalike omavalitsuste võimekust niivõrd komplekse protsessi ja  strateegiliste muutuste planeerimisel tuleks tõsta. Kohalik omavalitsus peab langetama ruumipädevaid otsuseid. Ette tuleb valmistada planeeringud ja keskkonnamõjude strateegilised hindamised. Vaja on teada, mida mingi lahendus ruumiliselt kaasa toob tunduvalt laiemal alal kui kohaliku omavalitsuse territooriumil.
  3. On vajalik laiapõhine koostöö. Õiglase ülemineku kavandamine peaks olema riigi tasandi, kohaliku omavalitsuse, ülikoolide ja teadusasutuste, ettevõtjate, kolmanda sektori organisatsioonide koostöö, et tegeleda muutustega üheaegselt majanduses, ühiskonnas ja elukeskkonnas. Elukeskkond, teenus-ja loomemajandust ja tootmine moodustavad ühe terviku ning neid peab käsitlema tasakaalus.

Kolmandate osapoolte sisu nägemiseks palun nõustu küpsistega.

Accept Cookies