ESPONi erisessioon Tartu Planeerimiskonverentsil “Eesti tööstuspoliitika ja maakasutuse tulevik” 24. märtsil
Tartu Planeerimiskonverents leiab aset juba seitsmendat korda ning kannab sel korral pealkirja “Ruumiline planeerimine digiajastul”. Konverents toimub 24.-25. märtsil VSpa Konverentsikeskuses, Tartus. Neile kel pole võimalik Tartusse kohale tulla on loodud võimalus ühineda ka veebi teel. Täpsemat infot leiab konverentsi veebilehelt: https://planeerimiskonverents.ut.ee/
“Digitaalne maailm on viimastel kümnenditel arenenud peadpööritava kiirusega ning mõjutab meie elu kõigis valdkondades. Erandiks ei ole ka ruumiline planeerimine, kus alusandmed tulevad digitaalsetest andmebaasidest, kodanikud saavad omapoolse sisendi anda mobiilirakendustes, koostööd tehakse veebikoosolekutel ning planeeringukaardid on kättesaadavad kaardirakendustest.”
Ka sel aastal leiab aset ESPONi erisessioon, mida korraldab Garri Raagmaa (TÜ).
14:00 – 15:30 Eesti tööstuspoliitika ja maakasutuse tulevik (ESPONi sessioon):
Tehnoloogilised uuendused tööstuses ja energeetikas mõjutavad järgmisel 15 aastal Eesti piirkondade arengut enam kui viimasel poolsajal. Tööjõupuudus ja paljatõus sunnivad Eesti tööstusettevõtteid investeerima automatiseerimisse ja digitaliseerimisse. Hajutatud energiatootmine ja üha diferentseeruvad kinnisvarahinnad hakkavad mõjutama tööstuse paiknemist kombijaamade ja tuule-päikeseparkide vahetusse lähedusse. Viimased sündmused sunnivad omakorda mõtlema strateegilisele jätkusuutlikkusele.
Suur osa Eesti loodusressurssidest on kas kasutamata või eksporditakse toormena. Eesti tööstuspoliitikas on vajalik tagamaks üle riigi ühtlasemat maakasutust ning juba olemasoleva taristu rakendamist. Selle asemel et Harju- ja Tartumaal üha enam viljakat maad tehaste, elamute ja taristu alla matta ja inimeste pendellikumist üha kasvatada.
Sessioon küsib:
1. Milline saab olema roheenergeetika mõju Eesti tootmise paiknemisele?
2. Millised korrektiivid tuleb teha tööstuspoliitikas tootmise paigutamisel julgeolekukaalutlusel?
3. Kas ja mil moel kujundada tootmist ja asustust? Mida on teha, et investeeringuid tööstusse oluliselt kasvatada?
Sessiooni avab David Evers (The Netherlands Environmental Assessment Agency, Holland) ettekandega asustuse muutumise peamistest mustritest Euroopas (projekti SUPER – Sustainable Urbanization and land-use Practices in European Regions https://www.espon.eu/super põhjal).
1. Muutused energeetikas: tuul ja/või tuum? Tööstuse tulevikusõltuvus energiast.
- Mihkel Annus, Taastuvenergia koja tegevjuht
- Diana Revjako, Fermi Energia juhatuse liige
- Kuido Kartau, Saare Wind Energy juhatuse liige
2. Bioressursi väärindamine puidu näitel. Kuhu uued tehased kerkivad? Miks peaks?
- Liina Joller-Vahter, TÜ majandusteaduskonna külalisteadur
- Annika Kibus, Puitmajaliidu tegevjuht
3. Millist tööstust Eesti riik vajab? Ja kuhu?
- Einar Vallbaum, Viru-nigula vallavanem
- Asso Uibo, EAS Lõuna-Eesti investorkonsultant
- Andri Haran, MKM majandusarengu osakonna tööstusvaldkonna juht