ESPONi erisessioon Tartu Planeerimiskonverentsil: „Mida toob kaasa energiataristu kiirplaneerimine?“

ESPONI ERISESSIOON TARTU PLANEERIMISKONVERENTSIL:

„Mida toob kaasa energiataristu kiirplaneerimine?“
 Neljapäev, 30. märts 2023, kell 13.30-15.00

VIII Tartu Planeerimiskonverents “Üle riigi planeerimine”

VSpa konverentsikeskus (Riia 2, Tartu)

Elamine sõja oludes energiakriisis ja rohesiirdes nõuab kiiremat ja tõhusamat ruumilist planeerimist. Teosammul protsessid ja kasvav bürokraatia on muutnud planeerimise vaat et sõimusõnaks. Kohtukindluse saavutamise ja ebasoodsate mõjude mitteavaldumise veendumuse saamiseks viiakse läbi arvukalt uuringuid ja analüüse, otsustamine muutub aga aina keerulisemaks. Täiendav surve planeerimise tulemuslikkusele sunnib küsima, kas mõned planeerimise tööriistad ülepea töötavad.

Tuginedes ESPONi uuringute tulemustele ja Rahandusministeeriumi tellitud võrdlusriikide analüüsile, annab sessioon ülevaate Euroopa riikide ruumilises planeerimises toimunud muudatustest, mis on kasvanud välja Euroopa Liidu rohepoliitika ja taastuvenergeetika projektide kiirest realiseerimisest. Pakutakse välja mida võiks Eesti ruumilises planeerimises teha teisiti. Tõstatatakse küsimused, kuidas planeerimist tõhustada nii, et ohtu ei satuks selle olemuslikud põhiväärtused? Millised on olnud Eesti valikud? Kas meie planeerimissüsteem kustutab tuld või areneb ühiskonna vajadusi arvestades?

Ettekanded:

1. Ülevaade ESPONi uuringutest (kliimamuutused ja energia) – Ingmar Pastak (Tartu Ülikool, ESPONi Eesti kontaktpunkt)
  2. Kasvuhoonegaaside mõju hindamismeetod ruumiliseks planeerimiseks (https://www.espon.eu/QGasSP) – Kimmo Lylykangas (Taltech, ESPON QGaSP)
  3. Tuuleparkide planeerimise õppetunnid teistelt riikidelt – Pille Metspalu (Roheplaan OÜ, Hendrikson OÜ,  Eesti Planeerijate Ühing), Villy Lopman (Rask OÜ)
  4. Paneeldiskussioon

Moderaator: Garri Raagmaa (ESPONi Eesti kontaktpunkt, Tartu Ülikool)

Paneeldiskussioonis osalejad:

• Ivo Krustok (Riigikantselei rohepoliitika nõunik)
  • Lauri Tammiste (SEI Tallinn)
  • Kristiina Nauts (Utilitas AS)
  • Villy Lopman (AB Rask)
  • Ingvar Saare (Lääneranna vallavanem)