Malta kohtumise kokkuvõte
Malta eesistumise raames toimus mai lõpus ESPONi seminar, mis keskendus isepärase geograafiaga territooriumite, sh ääremaade, hõre- ja piirialade arvestamisele ühtsuspoliitikas.
Eestil kui väiksel ääremaalisel EL piirikandil on Maltaga palju ühist. Uut Euroopa piiriregioonide väljakutset – turvalisuste tagamist – rõhutas oma väga emotsionaalses ettekandes Malta Ülikooli professor, saarlasetele hästi tuttav, Godfrey Baldacchino. Nimelt on julgeoleku- ja rändeolukord viimastel aastatel drastiliselt muutunud.
Väikeriigid Malta ja ka Eesti on suutnud siin hoida konservatiivset joont. See ilmneb ka vaatluspõhiselt mõlema riigi tänavapildis, kus rändekriis ei torka kuidagi silma, samas kui Itaalias ja mõnes teises Euroopa suurriigis avalikes kohades immigrandid lausa domineerivad. Rände ja julgeoleku teemad said raportis markeeritud, ehkki üksjagu pealiskaudselt.
Seminari ja raporti olulise mahu võttis territoriaalse halduse diskussioon mitmetasandilise valitsemise, pehmete ruumide ja kohapõhise arengu teemal. Paraku on siin mõned akadeemilist päritolu kontseptsioonid, milles on küll häid probeemipüstitusi, kuid mille lahendused kipuvad olema üsna udused (fuzzy) ja pigem sobivad Brüsseli kontorite jaoks. Euroopa ääreregioonidele on eelmainitud väljakutsetega toimetulekuks üha uute ja uute kesksete taotlusvoorude väljakuulutamise asemel olulised kindlate rollidega hästi rahastatud ja mehitatud institutsioonid, mitte udujutt pehmest koostööst eripalgeliste regioonide vahel. Aga igaüks võib ise aruandega tutvuda.
Revealing territorial potential and shaping new policies, ESPON seminar 24 – 25 May 2017, Malta
Loe lähemalt siit.