Rohepööre: Ida-Virumaa tööstusalade ja energiasektori tulevikustsenaariumid

Rohepööre

5. novembril 2020 kutsume kõiki VI Tartu Planeerimiskonverentsile, mis sel aastal toimub veebis. Konverentsi teemaks on „Planeerimisõigus ja ruum – 25 aastat planeerimisseadust, 100 aastat põhiseadust“.

Planeerimisseaduse ja põhiseaduse juubeli puhul arutleme planeerimisõiguse ja planeerimisalase aruteluruumi kujunemise üle. Peaesinejatena astuvad kuulajate ette riigikohtunik Ivo Pilving, endine Saaremaa vallavanem Madis Kallas ja planeerija Pille Metspalu.

ESPONi sessioon keskendub rohepöördele ning Ida-Virumaa energiasektori tulevikule.

 

Rohepööre – Ida-Virumaa tööstusalade ja energiasektori tulevikustsenaariumid. ESPONi SESSIOON.

Korraldajad: Garri Raagmaa (TÜ/ESPON Eesti kontaktpunkt), Ingmar Pastak (TÜ/ESPON Eesti kontaktpunkt)

 

Sisukirjeldus:

Euroopa Liidu rohelepe on olemas ja kliimaeesmärgid paigas. Kliimaneutraalsuse saavutamine tähendab tööstusrevolutsioonilikke muutusi majanduses ja ei mõjuta ainult maakera keskmist temperatuuri vaid ka poliitilisi ja põlvkondadevahelisi kirgi. Eesti energiasektori moderniseerimine ja kliimaneutraalsus on paljuski Ida-Virumaa küsimus, kus põlevkivitööstusel on suur negatiivne keskkonnamõju aga ka kandev roll tööhõives.

Käesolev koroonaviiruse kriis mängib tõenäoliselt kaardid mõneks ajaks ümber: pärast koroonat läheb lahti kasumijaht kõigi vahenditega. Kui ettevõtlussektor proovib ellu jääda, siis poliitikutel on järjest raskem põhjendada põlevkivist loobumise plaani globaalse majanduskriisi olukorras. Kas rohepööre tuleb mõneks ajaks kõrvale panna, et kriisist taastuda? Millised on võimalused rohepöörde teostamiseks? Milliseks kujuneb taastuvate energiaallikate roll kriisijärgse majanduse ülesehitamisel? ESPONi erisessioon toob Teieni ettekanded Ida-Virumaa energiatulevikust ja regionaalsest restruktureerimisest neljast erinevast vaatenurgast ning seejärel toimub arutelu esinejate vahel kaasates ka publiku.

Ettekandjad:

1. Rohepööre ja majanduse tulevikustsenaariumid. Antti Roose, Tartu Regiooni Energiaagentuur

2. Ida-Viru õiglane üleminek. Madis Vasser, Eesti Roheline Liikumine

3. Ida-Viru õiglase üleminekuga kaasnevad sotsiaalsed muutused. Margit Keller, Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste instituut

4.  Auvere agropark – CO2 roll tööstussümbioosis. Teet Kuusmik, SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus

 

Lisaks on konverentsi kavas 8 teemasessiooni liikuvusuuringutest, keskkonnamõjude hindamisest, Tallinna planeerimisuuringutest, rohepöördest, kahanevatest linnadest, mereplaneerimisest, demokraatiast ja GIS lahendustest.
 

Veebikonverentsist osavõtt on kõigile tasuta.

Konverentsi programm ja registreerimisinfo on leitavad kodulehelt: http://planeerimiskonverents.ut.ee/

Accept Cookies