Linnavõrdlus

Linnavõrdlus – CityBench
Sisene CityBenchi.

ESPON arendas koos EIB ja EUROSTATga uuendusliku ja kasutajasõbraliku abivahendi Euroopa linnade võrdlemiseks. Analüüsivahendist võiks saada ka esialgset taustainfot võimalike arenguinvesteeringute tegemiseks tulenevalt rahvastiku, majandus- ja sotsiaalse seisundi, elukvaliteedi ja keskkonna kohta. Üldjoontes väljendab vahend linna üldist kvaliteeti kui ka investeerimiskliimat. CityBench hõlmab 171 Euroopa suurlinna ja nende tagamaad (NUTS3 väljenduses), Eesti linnadest on esindatud vaid Tallinn (paraku Tartu valimisse ei mahtunud).

Linnu saab valida ja kuvade makroregionaalselt kui ka tüpoloogiliselt (pealinnaregioonid, teisesed linnaregioonid, rannikulinnaregioonid, suureneva või väheneva tööstusega linnad, mägipiirkondade linnad). Vahend võimaldab läbi viia ka võrdlusi, üheaegselt maksimaalselt 4 linnapiirkonna kohta, valides ka kuni 3 võrreldavat indikaatorit ühes võrdluses. Indikaatorid katavad järgmisi teemasid: majandus, ühendatus, rahvastik, sotsiaalmeedia, investeeringukliima, keskkond, nutikus, elukvaliteet. Piirdutud ei ole ainult kvantitatiivsete indikaatorite, vaid esindatud on ka üle-euroopaliste kvalitatiivsete küsitlusuuringute andmed. Indikaatoreid saab piirata ülemise ja alumise lävendiga. Vasaku hiireklõpsuga saab avada indikaatori definitsiooni, andmeallika ja teisi metaandmeid, mis võimaldab metoodilise täpsusega indikaatorit mõista. Küllalt palju on kasutatud ESPON andmebaase, millele on lisatud nii EUROSTAT kui Euroopa Keskkonnaagentuuri andmestikke.

Võrdlusandmeid saab esitada kolme kuvana – kaardil, radiaaldiagrammil ja tabelis. Kaart kui radiaaldiagramm väljendavad indikaatori väärtust kartogrammi põhimõttel, eristades valitud linnu värvidega. Paremas veerus on kõigi 171 linna sagedusdiagramm valitud indikaatori kohta, mis väljendab linna positsiooni Euroopa suurlinnade seas. Probleemiks võib olla andmete aktuaalsus, sest osa pärinevad 2006ndast, kuid osa indikaatoreid on ka uuendatud 2010. CityBenchi kohta anti juhendina välja ka Evidence Brief 9 2014. aastal.

Allpool on toodud näitena kartogramm SKT inimese kohta ostujõupariteedis Euroopa linnade kohta.