Uus programmiperiood

ESPON on järgmiseks programmiperioodiks ette valmistanud neli uuringute fookusteemat. Plaanitava arutelu eesmärgiks on sõnastada Eesti ja Euroopa jaoks olulisemad teemad.

 

1. Climate neutral territories. Euroopa Liidu roheleppe teostamine ja kliimaneutraalsuse saavutamine tähendab revolutsioonilisi muutusi majanduses. Märksõnad: kliimaneutraalsus aastaks 2050, rohepööre, energiapööre, rohemajandus, ringmajandus, jätkusuutlik liikuvus, rohetaristu, digitaliseerimine, säästlik keskkonna planeerimine, õiglane üleminek. 

Link PDF failile: Climate neutral territories

2. Governance of new geographies. Inimesed on üha mobiilsemad, mistõttu teadmised ruumipoliitikatest on üha olulisemad. Toimeregioon (functional area) on kontseptsioon analüüsimaks näiteks põgenikevooge, noorte tööpuudust või pendelrännet. Märksõnad: FUA, pendelrändeareaalid, siseperifeeriad, hajaasustusega alad, saared, rannikualad, piiriregioonid, makroregioonid

Link PDF failile: Governance of new geographies

3. Perspective for all people and places. Sotsiaal-majanduslik ebavõrdsus Euroopas kasvab, ka lõhe nn vana-Euroopa ja uute liikmesriikide vahel suureneb. Teema puudutab majanduse ja ühiskonna tasaarengut ning näiteks kuidas elu maal säilitada. Märksõnad: sotsiaal-majanduslik ebavõrdsus, ruumiline segregatsioon, elukeskkonna ja eluasemete kvaliteet, avalikud teenused, ränne, põgenikekriis.

 Link PDF failile: Perspective for all people and places

4. Places resilient to crises. Koroonakriis on mänginud kaardid mõneks ajaks ümber nii majanduses, ühiskonnas ning kütnud kirgi üles poliitikas. See on tõstnud hinda väiketalud maapiirkondades, mida soosib ka kaugtöö. Praegune olukord on taas tõstnud päevakajaliste teemade üle säilenõtkuse ning kriiside ennetamise. Märksõnad: Majanduskriisid, loodusõnnetused, Covid-19 pandeemia, haavatavad piirkonnad, kliimamuutustega kohanemine, säilenõtkus 

Link PDF failile: Places resilient to crises